Příspěvky uvedeny níže mohou být inspirací a možná i pomocníkem pro začínající včelaře. Průvodce včelařským rokem v souvislosti s vývojem včelstev a okolními vlivy během roku. U každého příspěvku je uveden v horním levém rohu datum pro lepší orientaci včelařským rokem.
Je zde popsáno období: zima 2014 až léto 2015...
27.6.2015
Plné léto
Poslední dobou trochu zanedbávám vkládání nových příspěvků, kterými většinou hodnotím co se událo v mém světě včelařském a co se pravděpodobně dít teprve bude. Čas je k nezastavení a tak už nám pomalu vrcholí letošní snůšková sezóna. V našem regionu dokvetla na poli hořčice a nyní může být zdrojem snůšky lípa velkolistá a někde už i lípa srdčitá. Pokud jste měli možnost zasít na jaře svazenku, tak pravděpodobně Vám již rozkvétá a zpestřuje tak jídelníček nejen včelám, ale i čmelákům, motýlům, samotářkám a dalšímu hmyzu.
V letošním roce se objevuje na mnoha místech medovice, ale na mém stanovišti to zatím není příliš znát. Na přelomu června a července má být pěkné počasí, tak uvidíme jak to s medovicí dopadne.
21.4.2015
Rozšiřování včelstev
V našich klimatických podmínkách právě v přírodě nakvétá javor mleč a třešeň ptačí. Stromy, které jsou spojeny s příchodem včelařského jara. Čas, který je určen k rozšiřování včelstev. Úlový prostor rozšiřujeme dle rámkové míry buď formou celého nástavku a nebo převěšováním rámků.
Podle posledního vývoje lze předpokládat, že v příštím týdnu začne kvést řepka a ovocné stromy. Včasné rozšiřování včelstev je tedy velmi důležité, neboť výrazně ovlivňuje rojovou náladu včel.
9.4.2015
Slibný výhled
V loňském roce bylo jaro v polovině dubna v plném proudu. Letos díky výraznému ochlazení na přelomu března a dubna tomu tak zatím není. Příroda sice zpomalila svůj jarní rozvoj, ale včely s velkou pravděpodobností plodovaly ve slušném rozsahu dál. Ve výsledku by to mohlo mít velmi dobrý efekt na nadcházející snůšku. Včelstva budou připravena v dobré síle a proto lze očekávat dobrý rok. Samozřejmě tuto prognózu musíme vnímat s ohledem na počasí a další vnější vlivy, které nektarovou, medovicovou, ale i pylovou snůžku mohou výrazně ovlivnit. Tak ať se daří Vám i včelám.
24.3.2015
Jarní ošetření včelstev
Výsledky zimní měly nedopadly V ČR úplně ideálně a proto bylo nařízeno SVS celoplošné ošetření včelstev na okresu Benešov nátěrem plodu přípravkem M1-AER a následnou fumigací Varidolem 125. S množstvím plodu to bylo mnohde dost na hraně 10 dm2 a proto se nabízí otázka jak přimět včelaře, aby se včelstvům po zdravotní stránce věnovali v průběhu celého roku a ne až na jaře na základě výsledků zimní měly. Letní monitoring by mohl výrazně pomoci.
Vzhledem k tomu jaká panovala nervozita a někdy bych skoro řekl až hysterie kolem hynoucích včelstev, tak jsem byl při jarním ošetření mile překvapen v jaké kondici včelstva jsou. Přez zimu neuhynulo žádné z chovných včelstev, pouze jsem přišel o 3 záložní oddělky, které byly vyloupeny a doslova "rozprášeny" sestřenicemi z jiných úlů. Je až pozoruhodné jak shromažďovací pud potlačí "sociální" chovaní ke stejnému druhu. Jedno stanoviště = jedna rodina, ale někdy to teda může být pěkná Itálie ;-) Tolik by mne loupení včelstev nepřekvapilo, kdyby hladověly. Situace je však jiná, všude je zásob tolik, že to skoro vypadá, jakoby ty včely tu zimu teprve měly absolvovat. U většiny případů budu muset některé zásobní rámky dokonce i vyndavat, aby se cukerné zásoby nedostaly zbytečně do medu.
20.2.2015
Předjaří 2015
Měsíc únor se přehoupl do své druhé poloviny a denní teploty umožnily první velké prolety včel. Mé první dojmy jsou vcelku optimistiské, protože slušnou aktivitu vykazují všechna včelstva. Pouze jedno včelstvo se potýká s nosemou. Je dost pravděpodobné, že bude bez matky (přítomnost trubců ve včelstvu) a zřejmě proto v souvislosti s menším množstvím včel v úle dochází k horší stabilitě vnitřní teploty úlu. To je většinou jeden z faktorů vysvětlující přítomnost nosemy. Včelstvo je potřeba přeložit do čistého úlu a obměnit dílo.
Není-li přítomna matka (plod), tak ji přidáme z rezervního oddělku. Je důležité zvážit, zda je včelstvo dostatečně silné na to, aby nosematický tlak ustálo. V případě, že je včelstvo na dně svých možností, tak jej v žádném případě nespojujeme s jiným zdravím včelstvem, zbytečně tak do problému zavlečete další včely. Zdecimované, zesláblé včelstvo je lépe raději utratit a neriskovat rozšíření nákazy. Nutno ještě podotknout, že jsou stanoviště, kde v určitou roční dobu se nosema objevuje prakticky v každém včelstvu. Ovšem, bývá to většinou v tak málém rozsahu, že to zjistíme až po mikroskopickém vyšetření vzorku několika včel. Nosema tedy není nákaza, která by musela být pro včely likvidující.
25.1.2015
Zima
Letošní zima zatím ničím nepřekvapuje. Leden je teplotně skoro již tradičně nad bodem mrazu a proto pro mne nebylo žádným překvapením, když jsem někdy kolem 10. ledna viděl před včelínem nakvetlou vrbu jívu a na zahrádce kvetoucí petrklíče. Meteorologové slibují chladnější přelom ledna a února, tak snad jim předpověď vyjde.
Zimní období klidu včelaři většinou využívají k přípravě na jarní rozvoj včelstev. Ti schopnější vyrábějí nové úly, ti méně schopní (jako já) sbíjení alespoň nové rámky. Na konci ledna vyberu ze včelstev měl a budu netrpělivě doufat, že bude vše v pořádku. Nemám obavu z varroázy, pokud včelstva dobře přežijí zimu, tak na jaře si s roztoči lehce poradím. Mé obavy jsou spíš z ochranného morového pásma ve kterém se právě nacházím.
12.11.2014
Mor včelího plodu již za humny....!!!
Dnes tj. 12.11.2014 přišla zpráva od ZO Nový Knín, že v lokalitě "Stará Živohošť" je nové ohnisko moru včelího plodu. Očekáváme tedy v blízké době rozhodnutí o ochranném pásmu, které pravděpodobně zasáhne v naší ZO tato místa: Nebřich, Jablonnou, Kelce, Bělici, Blažim, Chlum, Nahoruby, Krchleby, Políčany...
28.10.2014
Podzimní ošetření
Je konec října - doba, kdy by včelstva již měla být alespoň po první fumigaci. Pravděpodobně tedy již víte, jak na tom vaše včely jsou s výskytem varoázy. Velmi důležitou roli pro účinnou fumigaci hraje množství včelího plodu ve včelstvech a venkovní teplota (nad 10°C).
Větší množství plodu většinou komplikuje účinnost fumigace (účinná látka se nedostane do zavíčkované plodové buňky). Abychom tedy ošetřili i tento plod, tak musíme ošetření zopakovat. Druhou fumigaci provádíme tedy nejdříve 12 dní po první fumigaci (časové dodržení platí pro včelstva, které v době prvního ošetření mají ještě plod).
Včelstva, která jsou při druhé fumigaci v dobré kondici, tak i přez větší spad roztočů většinou zimu přežijí bez větších problémů. Naopak právě při druhé fumigaci se včelaři mohou setkat s již uhynulými včelstvy právě na varoázu.
V září bývá ještě dost plodu a proto velké množství roztočů je pro včelstva, která nebyla dobře ošetřena v podletí likvidující. Včely v úle ubývají a často jsou vyloupeny jinými včelstvy (přitom pak dochází k další invazi varoázy). Takové včelstvo se prvního podzimního ošetřování většinou ani nedočká.
I takto mohou někdy vypadat podložky po fumigaci (a dokonce i po té druhé). Ikdyž podobný obrázek jsem již viděl po 1. fumigaci u jednoho včelstva v roce 2012. Tehdy jsem napočítal na 500 roztočů u včelstva, které bylo ošetřeno gabonem. Po druhé fumigaci se scénář opakoval...spadlo dalších asi 300 roztočů. Mé obavy, že bude varoázou zdecimováno se nepotvrdily a včelstvo bez problémů přežilo a k mému překvapení na jaře fungovalo normálně.
2.8.2014
Včelařův rok
Jsme na prahu nové včelařské sezóny. Ačkoliv pro někoho začíná sezóna až s prvním jarním proletem, tak dobrý včelař musí svá včelstva připravit do příštího roku právě v této době. Dva měsíce včely doslova přešlapovaly na místě. Po odkvětu řepky už bohužel žádná výraznější snůška nenastala. Takže co včely donesly, to většinou i postupně spotřebovávaly. Některá včelstva by sice na vytočení něco dala, ale už vytáčet nebudu z důvodu nechtěného vyvolání loupeže. Začínám tedy sundavat medníky a posedlý noční můrou, která ovládá část BN okresu (mor včelího plodu) provádím v každém včelstvu přítomnost a kontrolu plodu. Je to dobré nejen jako prevence na přítomnost moru, ale i na roztoče varroa destructor. V některých včelstvech jsem skutečně na varroázu narazil, takže v nejbližší době aplikuji formidol do všech úlů. Prohlídky jsou sice zdlouhavější, ale pro klid na duši jsou důležité.
Včelstva, která by bývala byla na vytáčení již nebudu tolik krmit cukerným roztokem. Včelstva s minimem zásob zakrmím přibližně 16 kg cukru. Minimum zásob nemyslím stav, kdy včelstvo začíná hladovět, Minimem zásob označuji včelstva, která spadnou na hranici cca 10 Kg medných zásob ve včelstvu.
24.6.2014 !!! NEBEZPEČÍ !!!
Poslední týdny bohužel nejsou pro včely a potažmo i včelaře z našeho okresu příliš příznivé. Na jaře byl objeven výskyt moru včelího plodu na Chotýšansku a nyní na něj narazili i včelaři ve Vlašimi. Ochráné pásmo už pohlcuje téměř čtvrtinu BN okresu. Je tedy opravdu důležité věnovat prohlídkám svých včelstev zvýšenou pozornost. Sledujte kvalitu a zdraví plodu, měňte včas staré dílo.
Bohužel slabá snůška má za následek slídění včel a tím i riziko přenosu včelích nemocí.
19.6.2014
Snůšková mezera je nekonečná
Nekončící snůškovou mezeru narušuje pouze květ máku setého, který včelám poskytne sice jen pyl, ale i to je pro včely dobré zabavení. Včely jej přinášeji v podobě šedého až popelavého rousku.
V tuto dobu také kvete pro včely velmi zajímavý Netvařec křovitý, který zdánlivě svými lichozpeřenými listy připomíná list akátu. Bohužel u nás na Neveklovsku jsem na něj ve volné přírodě nenarazil. Ona to také není naše původní dřevina, takže volně v přírodě se objevuje většinou jen díky přímému vysazení (stejně jako akáty u železničních tratí). Fotografie zde:
Dobrým lákadlem pro různé opylovače na zahrádkách jsou také Vajgélie, které patří mezi dobré zdroje nektaru i pylu. Ovšem některé druhy mají nektar uložen hluboko v květu, takže je navštěvují spíš čmeláci. Foto:
Vrcholem tohoto období (druhá polovina června) je rozkvět lip. Začíná rozkvětem lípy velkolisté a pokračuje lípou srdčitou a stříbrnou. Lípy poskytují včelám bledě žlutý až zlatavý pyl, nektar a některé roky i medovici. Nektar lípy srdčité má nižší cukernatost a tak výraznější snůška nastává většinou až v souvislostí s producenty medovice.
Pokud nezaprší, tak nelze očekávat žádnou výraznější nektarovou či medovicovou snůšku ani z lip....bohužel.
7.6.2014
Stav rozpačitý....
...tak by se dalo ohodnotit čekání na snůšku z lípy či medovice. Po vydatných deštích se nyní dočkáme úplného opaku (houpačka pokračuje). Dnes má být až 32°C - zítra a pozítří mají teploty atakovat na některých místech i 35°C. Pokud se někde objeví nektar či snůška z medovice, tak to bude přez den dost zasychat.
Kdo jste si udělali oddělky a nebo jste usazovali v květnu roje, tak raději zkontrolujte stav zásob.....jednak je mizivá snůška a jednak v době slídění Vám mohou oddělky rabovat okolní včelstva. V takovém případě je potřeba zůžit česna a oddělky zakrmit běžným způsobem (cukerný roztok, medocukrové těsto a nebo zásobný rámek z jiného "bohatšího" včelstva).
28.5.2014
Jaký je vývoj?
Opět je to celé hlavně o počasí, které se chová jako na houpačce. Týden hezky, týden ošklivo. Po vytočení prvního medu jsem minulé dny zaznamenal slídění na stanovišti. Je tedy jasné, že se dostavila snůšková mezera, která pravděpodobně potrvá až do rozkvětu lípy (akáty, které nyní kvetou jsou pro mé včely celkem daleko a navíc jejich nektar je neustále splachován deštěm). Tuto snůškovou mezeru by také mohl vyplnit jetel nachový - inkarnát, jarní řepka a nebo třeba hořčice bílá....bohužel ani jedno nemáme v dosahu. Vzhledem k počasí by vlastně ani to nepomohlo.
Pokud ještě vytočeno nemáte, tak věnujte pozornost zvýšenému % vody v medu .... i plně zavíčkovaný plást může mít v těchto mokrých dnech přez 18 % vody.
17.5.2014
Vývoj
Dlouho jsem neměl potřebu sem cokoliv psát a proto až nyní mám odvahu ohodnotit to, co se za poslední týdny odehrálo. Téměř vše co souvisí se včelami je úzce spjato s počasím. Ať už je to dobré vyzimování včelstev, jarní rozvoj, pylová či nektarová snůška a v neposlední řadě i nemoci včel. Letošní jaro v našem regionu bylo dosti proměnlivé. Tak jak vše vypadalo nadějně někdy na přelomu března a dubna se postupem času výrazně změnilo. Na některých místech tyto jarní rozmary počasí zanechaly mrazivý dopad hlavně na ovocných stromech.
Nejvýraznější aktivitu včel jsem při snůšce zaznamenal hlavně na řepce, která vydržela kvést opravdu dlouho. Vzhledem k časnému výkvětu (na mnoha místech již kolem 10. dubna) vydržela řepka kvést až vlastně do posledních dnů (17. května)....někde ještě dokvétá.
Výraznější problém ve vývoji počasí nastal 1. květnový víkend a v podstatě potrvá pravděpodobně až do zítřka (18.května). V sobotu 3. května měl teploměr co dělat, aby se zahřál na 7°C. Nastalo teplotně podprůměrné a navíc přeháňkové počasí. Takže ikdyž snůška byla, tak buď bylo chladno a nebo byl nektar často spláchnut deštěm. Pokud včely něco nanosily, tak to zároveň stačily v chladných dnech spotřebovávat. Někteří včelaři již stihli vytočit 1. med, já to zatím nezvládl. Na druhou stranu nepropadám depresím, protože vím, že včely mají dost zásob a rozhodně nestrádají. V případě malých zásob matka přestává klást a krajním případě dochází i na likvidaci plodu.
A jak to bude pokračovat?
Z průměrných teplot, které v posledních dnech dosahovaly 8 - 12°C se má velmi rychle teplota vyšplhat na teploty i přez 25°C tudíž se teploměry nudit nebudou. Komu se ještě nerojily včely, tak nyní tento jev může zaznamenat. (ikdyž ta největší rojová vlna je pro letošní rok pravděpodobně již za námi). Protirojová opatření ne všude fungovala. Na mém domácím stanovišti mám většinu včelstev na 4 nástavcích (39x24) a záměrně jsem letos do žádných nedal mateří mřížku. Takže jsem se snažil včelstva skutečně neomezovat a i tak se některá vyrojila. Vzhledem k tomu, že mám matky značené, tak mám alespoň přehled. Včelař, který tvrdí, že se mu letos včelstva vůbec nerojí a přitom nemá matky značené je buď Pan Včelař, kouzelník a nebo chová slabá včelstva. Máte-li jiný názor, pište do diskuze ;-)
Další snůška už je celkem nejistá. Může být hojná a nebo nevýrazná. Významnější podíl na následné snůšce mohou mít z běžné pastvy akáty, lípy, ale i maliny, ostružiny a v neposlední řadě medovice. Zatím se producenti medovice objevili na kvetoucích javorech, tak lze očekávat i další výskyt i na jiných dřevinách.
Vzhledem k tomu, že se na našem okrese objevil mor včelího plodu, tak přeji všem hlavně zdravá včelstva ;-)
22.4.2014
Snůška
Tak máme po Velikonocích a duben se už pozvolna chýlí ke svému konci. Snůšková opereta, které se odehrává díky nedaleké řepce, je až neobvykle vydařená. Dokonce tak, že by mne žádný ze včelařů nepřekvapil, kdyby prohlásil, že bude ještě do konce dubna vytáčet první med. Ano, vzhledem k průběhu letošní zimy a teplému březnu to asi na mnoha místech ČR bude možné. Krom řepky kvetou kolem mého stanoviště také jabloně a javory, ovšem řepka letos u včel zatím vítězí. Někteří včelaři už pocítili u svých včelstev rojovou náladu, což je také dost brzy. Ale není se čemu divit.
Pozorně sledujte již v této době zavíčkovaný trubčí plod. Namátkově kontrolujte, zda v zavíčkované trubčině není přítomna varroáza. Pokud ji spatříte, tak máte dvě možnosti:
1) Po vytočení medu aplikovat kyselinu mravenčí v podobě formidolu (za předpokladu, že denní teplota bude cca 20 až 25°C).
2) Pokud nebudete mít formidol a nebo nebudou vhodné podmínky pro jeho aplikaci, tak si můžete varroázu „pěstovat“ právě na oné trubčině. Vložte do včelstva alespoň 2-3 stavební rámky (ideální by byly samozřejmě rovnou vystavěné trubčinou). Pokud bude včelstvo varroázou napadeno, tak samičky varroa trubčí plod uvítají. Nechají se s trubčím plodem zavíčkovat a vy takto zavíčkovanou trubčinu vyvaříte. Tímto způsobem můžete rozvoj varroázy ve včelstvu oslabit, nikoliv úplně zlikvidovat. A proto je potřeba následné zaléčení.
1.4.2014 Rozšiřování včelstev
Dnes je 1. dubna 2014 a včelařské jaro už je v plném proudu. Přesně před rokem bylo všemu jinak. Tehdy byl na mnoha místech ještě zbytek sněhu a denní teploty se jen tak tak krčily kolem 5 až 8°C. Stačilo několik dnů a vše bylo jinak. Ze zimy jsme se málem probudili do léta.
Letos byla zima velmi mírná, dokonce tak mírná, že to více připomínalo dlouhý podzim, který se nenápadně přeměnil na jaro. Možná právě díky tomu včelstva zvládla bez větších problémů zpracovávat medovicové zásoby z konce minulého léta. Menší prolety včel jsme mohli pozorovat prakticky po celou zimu. Ikdyž by se dalo očekávat, že díky mírné zimě budou včelstva dobře připravena na blížící se nektarovou snůšku, tak si dovolím tvrdit, že okolní zeleň bude mít i v letošním roce oproti včelám zase trochu náskok.
Terpve minulý týden se u včelstev začal více projevovat stavební pud, ale ne nijak závratně. Na přidávání celých nástavků a tedy i většího počtu mezistěn či stavebních rámků by bylo dobré ještě pár dní počkat (samozřejmě s ohledem na sílu včelstva a k rámkové míře). Ale čekání zase zbytečně neprotahutjte, protože to brzy bude trochu závod s časem. V okolí již naplno kvetou trnky, meruňky, třešeň ptačí a na některých polích už začíná nekvétat řepka olejka (což je 1. dubna skutečně brzy). Opět je tedy jasné, že vše vykvete najednou a během velmi krátké doby. Sledujte vývoj počasí a podle toho přizpůsobte svou práci se včelami.
24.1.2014 Zimní prolety včel
Věnujte pozornost svým včelám v době zimních proletů. Tato příležitost Vám může naznačit jak na tom včelstva jsou. Svoji pozornost věnujte zejména těm včelstvům, které mají nápadně slabší aktivitu než včelstva sousední. Nemusí to nic znamenat, ale může to být známka toho, že něco není ve včelstvu zcela v pořádku. (hlad, nosema, varroa atd...). Tato "podezřelá" včelstva prohlédněte na jaře přednostě, aby jste zabránili případné loupeži mezi včelstvy a tím i rozšíření případného problému. (včelstva se sice na jaře do loupeží většinou nepouští, ale nelze s tím vždy počítat).