Otázky a odpovědi
Nedávno jsem dostal otázku: Co mám dělat se včelstvy teď na jaře, když byla tak mírná zima? Jak poznám, že mají dost zásob a že vydrží do snůšky?
Pokud jste svá včelstva dobře zazimovali, tak není důvod k panice. Zazimuji včelstva na 2 nástavcích - přičemž krmím většinou 15 až 20 kg klasickým cukerným roztokem. Krmnou dávku přizpůsobuji množství medných zásob po posledním vytáčení. (nikdy nevytočím 100% medu, vždy včelám nechávám alespoň zlomek toho, co poctivě nanosily). Jednak je pro včely med přirozená strava a jednak neriskuji hladovění včelstev po posledním točení. Výjimkou však může být v daný rok medovicová snůška. V případě melicitózy většinu medu vybírám a raději nahrazuji cukerným roztokem. Pokud včelstva na jaře v dobré síle vyletují z úlu a nosí pyl, tak není důvod se hned po prvním proletu "hrabat" v úle.
Pokud si opravdu nejsem jist, zda včelstvo má dostatek zásob, tak pouze nadzvednu horní nástavek a potěžkáním určím, jak na tom včely jsou. Jinak dílo zbytečně nerozebírám. Některé publikace uvádějí, že včelstvo spotřebuje na týden 1,2 - 1,6 kg zásob (samozřejmě záleží na síle včelstva, množství plodu a počasí). Takže pokud budete dělat první prohlídku v polovině března, tak by v té době ve včelstvu mělo být alespoň 7 až 10 kg zásob, aby včelstvo přešlo plynule do běžné snůšky.
Zbyde-li Vám i tak nějaký zásobný plást navíc, tak jej uschovejte a použijte jej třeba do oddělků a nebo opět k zakrmení po posledním vytáčení medu. (pozor si dávejte při uskladnění na zavíječe voskového...).